Neapolský záliv
Neapolský záliv (italsky Golfo di Napoli) je mořský záliv na západním pobřeží jižní Itálie. Na délce přibližně 30 km se do pevniny zařezává do hloubky téměř 15 kilometrů.
Poloha
[editovat | editovat zdroj]Na březích zálivu leží – po směru hodinových ručiček od severozápadu na jihovýchod – ruiny antického města Baiae, město Pozzuoli s Flegrejskými poli, město Neapol, vulkán Vesuv s pozůstatky antických měst Pompeje a Herculaneum a obce Torre del Greco a Castellammare di Stabia. Na jihovýchodě záliv uzavírá hornatý poloostrov u města Sorrent.
V moři u poloostrovů oddělujících záliv leží tři ostrovy Capri (na jihu), Ischia a Procida (na severu). Dalšími menšími ostrovy jsou Vivara (jihozápadně od Procidy) a Nisida (u Pozzuoli). V centrální části zálivu není ostrov žádný, což je dáno tím, že celý záliv je pozůstatkem kaldery zaniklého supervulkánu.
Oblast zálivu leží v italském regionu Kampánie a s více než 4,4 milióny obyvatel patří k nejdůležitějším italským aglomeracím a je také jednou z nejnavštěvovanějších oblastí Itálie.
Reference
[editovat | editovat zdroj]V tomto článku byl použit překlad textu z článku Golf von Neapel na německé Wikipedii.
Literatura
[editovat | editovat zdroj]- Wagner, Horst-Günter: Innovative Wandlungen der Agrarstruktur am Golf von Neapel. In: Erdkunde Band 44 (1990), S. 181–194.
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu Neapolský záliv na Wikimedia Commons
- (německy) Informace o zálivu